Wiercenie w gresie – ciężkie prace budowlane

Wiercenie w gresie – ciężkie prace budowlane

Przeprowadzane prace na budowie dość często wiążą się z drążeniem w betonie. Czynność ta, wbrew pozorom nie jest taka lekka i przyjemna. Żelbeton to niesłychanie twardy materiał, który nie poddaje się tak łatwo czynnikom mechanicznym.

Wiercenie w betonie wymaga od fachowca posługującego się wiertarką ogromnego doświadczenia. Przede wszystkim w czasie wiercenia, trzeba zawsze utrzymywać wiertarkę w tej samej pozycji, jeśli tego nie zrobimy, wiertło szybko się złamie a my będziemy stratni lub nawet kilkadziesiąt złotych. W przypadku drążenia otworów o większej średnicy trzeba robić to z kilkuminutowymi przerwami po to aby wiertarka i wiertło nie zagrzały się za bardzo (zwłaszcza chodzi tutaj o wiertarkę). Jak już wcześniej wspominałem, praca z betonem jest bardzo trudna, z racji jego bardzo dużej twardości. Jednak ma to również swoje plusy, dlatego, że zamocowane przedmioty na ścianie z żelbetonu bardzo dobrze się jej trzymają.

Nawet bardzo małe kołki rozporowe, ulokowane w betonowej ścianie są w tanie udźwignąć spory ciężar. Szerzej na ten temat mogą się wypowiedzieć instalatorzy pracujący na placach budowy. To oni chyba najwięcej mają kontaktu z pojęciem „wiercenie w betonie”. Każde koryto na kable, oprawy oświetleniowa, lub uchwyty na przewody jakie prowadzone są po powierzchni ściany muszą być zaczepiona na adekwatnym kołku rozporowym, dlatego też w sytuacji elektryków i instalatorów można by powiedzieć, że są oni fachowcami od wiercenia otworów w betonie. Pod koniec chciałbym jedynie przypomnieć o zasadach BHP które w czasie drążenia w betonie są ogromnie ważne dla naszego wzroku i słuchu.