Wolność rynku. Marzenie ekonomistów

Wolny rynek bez blokowania go rządowymi, często absurdalnymi decyzjami to marzenie praktycznie każdego nowocześnie myślącego ekonomisty. Jaka jest jednak sytuacja w gospodarce widzimy wszyscy.

Państwo bardzo mocno narusza wolność gospodarowania i tak naprawdę robi to w bardzo zły sposób, co jest przedmiotem wielu sporów oraz dyskusji na biznesowym tle. Środowiska akademickie często narzekają na to, że rząd nie skupia się na profesjonalnie opracowanych badaniach, które uzasadniają potrzebę pełnego uwolnienia zjawisk gospodarczych. Państwo podatkami oraz bardzo złymi przepisami dotyczącymi prowadzenia działalności gospodarczej mocno ogranicza funkcjonowanie jednostki, a tak przecież nie powinno być.

W gruncie rzeczy wolność rynku to możliwość podejmowania decyzji i brania na siebie odpowiedzialności. Rządzący często uważają jednak, że sami lepiej potrafią zadbać o obywatela i z góry rozstrzygają za niego pewne kwestie. Przykład? Obowiązkowe ubezpieczenie na ubezpieczenia społeczne lub po prostu płacenie podatków w ekstremalnie dużych kwotach. Wolny rynek jest marzeniem, ale prawdopodobnie nierealnym do spełnienia, ponieważ ludzie nie wiedzą jakie pozytywne perspektywy ze sobą niesie.